Ofisinizde verimli ve keyifli bir çalışma ortamı için uygun mobilya seçimi

Ofis İç Tasarımı ve Mobilya Seçimi

Çağımız iş hayatında günümüzün çoğunu ofiste geçiriyoruz. Birçok çalışan, iyi tasarlanmamış bir ofisin içinde rastgele seçilmiş mobilyalarla özensiz düzenlenmiş ofislerde zamanını geçirmek zorunda kalıyor. Ancak uzmanlar, etkili, kişiselleştirilmiş bir çalışma alanının ve yaratıcı bir şekilde tasarlanan ofis mobilyalarının, çalışanlar üzerindeki olumlu etkilerinin başta personelin sağlığı olmak üzere, iş yerindeki uyum ve verimlilik unsurlarını arttırdığını belirtmektedirler. Küçük, orta veya büyük bir ofis kurarken, ofis iç tasarımı aşamasında izlenmesi gereken belli başlı ipuçları vardır.

Hangi mobilyalara ihtiyaç duyacağınıza karar vermeden önce, en temel ofis mobilya ihtiyaçlarınızın detaylı bir listesini yapın. Listede, bilgisayar, kişisel masa, yazıcı, telefon, dosya saklama ve diğer temel unsurlar gibi ofisiniz için bulundurmanız gereken öğeler bulunmalıdır. Listenizi hazırlarken, ofisten nasıl yararlanmayı planladığınızı düşünün. Grafik tasarım veya yazılım işlerindeyseniz, yüksek hızlı bilgisayarınızı ve ek monitörlerinizi yerleştirebileceğiniz ve tüm kabloları düzenleyebileceğiniz beceride masalara ihtiyacınız olacakken, profesyonel bir hukuk bürosunda veya danışmanlık ofisinde, gizli belgeleri düzenlemek ve korumak için uygun depolama alanlarına ve ofisinizi ziyaret edecek müşerileriniz için şık bir görüşme odasına veya toplantı odasına ihtiyaç duyarsınız.

Ofis İç Yerleşiminde Kullanışlılık ve Doğal Aydınlatma

Ofisinizin yerini seçerken, geniş olmasından daha önemlisi kullanışlı bir şekilde değerlendirebileceğinizden emin olun. Çalışma gruplarını, cam paneller veya farklı seperatörler ile ayıracağınız kısımları göz önünde bulundurun. Doğal ışık alabilen veya penceresinden manzara görülebilen yerlerdeki masa ve oturma düzenlerini bu fırsatlardan en çok faydalanacak şekilde düzenleyin.

Ev-Ofisler Nasıl Düzenlenmeli?

Son zamanlarda çok tercih edilen ev ofislerin, ev içindeki yerleri de çok önemlidir. Bazen aile odasının bir köşesinden, ayrı bir oturma odasındaki özel bir ofise kadar seçenekleriniz olabilir. Ev ofis çalışma konumunun seçiminde, aile trafiğinin yoğun olabileceği mutfak veya bahçe kapısına yakın olmaktan ziyade, biraz daha az arka plan gürültüsünün olabileceği bir odayı seçmek genellikle doğru tercihtir. Böylece işinizi bölebilecek potansiyel hareket ve gürültülerden kendinizi önemli ölçüde soyutlayabilirsiniz. Bazı ufak ev veya dairelerde, çalışma alanı yaratmakta güçlükler olabilir, bu gibi durumlarda kalıpların dışında düşünmeye çalışın, uzun bir koridorun son kısmı, üst kata çıkan bir merdivenin altı veya sadece bir kapının açılma yönünü değiştirerek bile ilk bakışta görünmeyen ama basitçe çalışma ortamına dönüştürülebilecek alanları farkedebilirsiniz.

Ofis Masası Nasıl Olmalı?

Ofis mobilyaları ve özellikle en önemli bileşen olan ofis masası söz konusu olduğunda çok sayıda seçenek vardır. Çalışmanız için sadece rahat bir mobilyaya sahip olmak yeterli gibi görünse de, uygun ofis mobilyaları, becerilerinizi bütünleştirmeli ve verimliliğinizi arttırmalıdır. Elektronik donanımınızı da aklınızda bulundurun. Bilgisayarınızın ve yazıcınızın ötesinde, cep telefonunuz, tabletiniz, video kameranız veya taşınabilir müzik çalarınızı düşünün. İyi bir masa, tüm bu teknolojinin getireceği çirkin kabloları gizli tutmak için uygun yöntemler sunmalıdır.

Masanız Sağlam ve Güçlü Durmalıdır.

Bir masanın güçlü ve dayanıklı olması gerekir; böylece ona yaslanma veya üzerine oturma konusunda tereddüt etmenize gerek kalmaz ve iş arkadaşlarınızı veya misafirlerinizi masaya fazla baskı uygulamamaları için uyarmak zorunda kalmazsınız. Günlük eşyaları görünürlükten uzak tutmak için depolama imkanları içeren masaları tercih edin. Bilgisayarınızın merkezi bir kuleye/kasaya ihtiyacı varsa, temiz, toz geçirmez ve havalandırılmış olmasına yardımcı olacak etkili depolama düzenlerini göz önünde bulundurun. Uygun oturma pozisyonlarına sahip iyi görünümlü bir masa sandalye seçtiğinizden emin olun.

Ofis Dekorasyonunda Tarz

Şimdi yaratıcı ve zeki olma zamanı. Kişiliğinizi ve liderlik tarzınızı yansıtan mobilyaları seçin. Geleneksel veya çağdaş bir görünüm mü arzuluyorsunuz, karar verin. Ahşap mobilyalar daha kültürel ve geleneksel bir yapıya sahipken, çelik ve cam parçalar daha modern bir izlenim vereceklerdir. Aşırı metal kullanımı soğuk ve samimiyetsiz bir ortama dönüşebilir, bunu kırmak için geçiş ortamları oluşturabilirsiniz. Profesyonel bir ofis çok çekici bir görünüme ihtiyaç duyar, bu nedenle kişisel masalarınız, depolama dolaplarınız, sandalyeleriniz ve diğer kalıcı bileşenleriniz için ortak bir estetik seçmeye çalışın, farklı renk ve dokulardaki kaplama seçeneklerini değerlendirin.

Ofis iç tasarım sürecine katkıda bulunan diğer unsurları gözden kaçırmayın. Harika bir masa çok önemli bir bileşendir, ancak gereksiz evrak ve malzemelerle doldurulursa çalışmak için hoş bir yer değildir. Başkalarına siz ve şirketiniz hakkında hoş bir izlenim vermek için tüm dosya çekmecelerini ve dolaplarını etkin bir şekilde yönetmek önemlidir. Alan yönetimi bir sorun olduğunda, mobil dosya dolapları kullanışlı olabilir. Mobil dolaplar, harika bir esneklik ve alan küçültme aracı olarak kullanılabilir. Bazı özel ve gizli belgeleri korumak için bir kilitleme dolabı gerekebilir. Kilitli dolaplar, önemli dosyaların dikkatsizlikle başka yerlere kaldırılmasının veya olası hırsızlık/güvenlik problemlerinin önüne geçer. Şifre veya anahtar korumalı olduğundan, istediğiniz zaman, önemli ve gizli dosyalara sadece yetkili kişilerin kolayca erişilebildiğinden emin olmanızı sağlar. Bu taktikleri değerlendirdikten sonra bile alan kısıtlamaları varsa ve halen depolamaya ihtiyaç duyuyorsanız, dilediğiniz gibi üst üste raflar eklemelisiniz. Raflar, alan problemlerini büyük ölçüde çözecektir.

Ofis İçi Yerleşim

Yukarıda bahsettiğimiz, ofis alanı olarak seçilen mekanın kullanışlı bir şekilde düzenlenebileceğinden emin olunması gerektiği gibi, uygulama sırasında da her şeyin uygun ve doğru yerlere konumlandırıldığına dikkat edilmelidir. Böylece gereksiz yere yerleşim değişiklikleri için yeniden zaman harcamanın ve çalışanların işlerine ara vermek zorunda kalmasının önüne geçilebilir. Çalışanların yeni ofis iç tasarım kurulumlarına uyum sağlamaları için de onlara biraz zaman tanıyın, Normal şartlarda birkaç gün içerisinde tüm çalışanlar yeni düzene uyum sağlar. Mobilya seçimi ve yerleşimi, iyi tasarlanmış ve uygulanmışsa, çalışanların memnuniyetinde artış ve şirketin bir bütün olarak verimliliğinde büyük bir ilerlemeyi görmeniz gerçekçi bir beklentidir..

Fiyat

Fiyat elbette önemli unsurlardan biridir. “En pahalısı en kaliteli ve uzun ömürlüdür” yaklaşımı ile hemen en yüksek fiyatlı ürünlere yönelmek doğru olmadığı gibi, düşük fiyatlı bir üründen de kalite, ömür ve prestij beklemek gerçekçi değildir. Yukarıda değinmeye çalıştığımız tüm alanları göz önünde bulundurup, size ofis dekorasyon tarzı, ürün seçimi konusunda destek ve fikir verebilecek üreticiler ile çalışmanız, tarzınıza, ekibinize, bütçenize ve ortaya koymak istediğiniz imajınıza en uygun seçimi yapmanızı sağlayacaktır. Garanti kapsamı, ürünlerde yaşanabilecek problemlerde destek hizmetlerinin neler olduğu hakkında mutlaka bilgi alın ve haklarınızı öğrenin.