Ofiste Verimliliğin Anahtarı: Temizlik

Faaliyet alanınız hangi sektörde olursa olsun, işletmeniz için en önemli konulardan biri ekibinizin etkili ve verimli çalışmasıdır. Verimli bir işgücü asla gereğinden fazla zaman veya para harcamaz. İşletme sahipleri de verimliliği artırmak için çok çeşitli yöntemler, etkinlikler, yazılımlar için harcamlar yapmaktadır. Bu elbette kötü bir şey değildir, bununla birlikte, birçok işletme sahibi ve yöneticinin gözden kaçırdığı şey, uygulanması kolay ve çok fazla para gerektirmeyen ofis temizliğinin genellikle verimliliği artırmak için yeterli olmasıdır.

Peki, ofis temizliği verimliliği nasıl arttırır?

Hastalığa Neden Olan Mikropları Ortadan Kaldırır

İlk olarak, hastalıkları ortadan kaldırır veya azaltır. Eğer çalışanlar nadiren veya hiç hasta olmazlarsa, hastalık izin günlerine ihtiyaç duymayacaklardır. Hastalık nedeniyle çalışanların yılda birkaç gün izin alması, herhangi bir şirket için önemli bir zaman kaybı olmakla beraber işletmelere verimlilik ve gelir açısından yük getirir. Temiz bir ofis ortamı çalışma için sağlıklı ve mikropsuz bir alan oluşmasını sağlar ve hastalıkların önüne geçer.

Temiz Bir Ofis, Çalışanları Motive Eder

Çalışanlarınız, her daim temiz ve ferah olduğunu bildikleri bir ofiste çalışmaktan memnuniyet duyarlar. Dahası, ofiste çokça zaman geçirmek için kendilerini ikna edebilirler. Öte yandan, darmadağın, kirli ve her türlü çöple dolup taşan bir ofis, çalışanlarınızdan ofiste zaman geçirmek istememelerine ve buna bağlı olarak işlerindeki etkinliğin düşmesine yol açacaktır. Büroyu düzenli olarak temizlemek morali iyileştirir. Çalışanları çalışmaya ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya motive eder. Temiz bir ofis daha sıcak, daha parlak ve daha davetkardır.

Temiz Bir Ofis, Donanımı Korur

Temizlik yalnızca zemin, duvar, perde ve pencerelerle sınırlı olmamalıdır. Tüm ofis ekipmanı da düzgün ve kapsamlı bir temizliğe ihtiyaç duyar. Yazıcılar, fotokopi makineleri, telefonlar, klimaların tümü düzenli olarak temizlenmeyi hak eder. Tüm ofis ekipmanları sterilize edilmelidir. Ekipmanınızın temizliğine özen göstermek, tamirat ve değişim için harcayacağınız tutarların kasanızda kalmasını sağlar. Yangınları ve hasarları önlemek için elektrikli ekipmanların düzenli olarak tozdan arındırılması ve temizlenmesi önemlidir.

Temiz Bir Ofis, Çalışanları ve Müşterileri Çeker

Temiz bir ofis sadece çalışanlar için değil, müşterileriniz için de çekicidir. Büroyu düzenli olarak temizlemek, müşteri memnuniyetini garanti etmenin bir yoludur. Ofisine veya mağazasına çok fazla müşteri alan bir işletme mümkün olduğunca temiz tutulmalıdır. Ofisinizdeki temizlik standardını her zaman yüksek tutun.

Mutlu çalışanlar mutlu müşterilere yol açar. Çalışma alanını temiz tutarak çalışanları mutlu edin, onlar da müşterilerinizi mutlu edeceklerdir. Temizliğin bir verimlilik anahtarı olması işte bu nedendendir.