StartUP’ların Tercih Ettiği 5 Ofis Tipi

Farklı işletme türleri genellikle farklı ofis türlerine sahiptir. StartUP’lar için de seçenekler diğer işletmelerle benzerlik gösterir. Nihayetinde, hangi işi yapacak olursanız olun, hele ki yeni kurulum aşamasındaysanız ofis maliyeti sizin için çok önemli bir gider kalemidir ve paranızın karşılığını aldığınıza emin olmalısınız.

İşte yeni başlayanlar tarafından kullanılan en yaygın beş ofis türü:

1 – Ev Ofis

Yeni bir işe başlamanız durumunda, muhtemelen zaten bir ev ofis ortamı kurma fikrini öncelikle düşünmüşsünüzdür. Ne de olsa, bir ev ofis, sadece işinizi kurmanın ve işletmenin en ucuz yolu olduğu için yapılacak en kolay şey gibi görünmektedir.

Çok fazla alanınız olmasa da, oda arkadaşlarınızla ya da çocuklarınızla birlikte olması durumunda dikkatinizi dağılabilir, ancak bu, işiniz üzerinde çalışmaya başlamanın en pratik yollarından biridir. Ayrıca, fiziksel ofisinizi ev adresinize bile kaydedebilirsiniz. Sakın olası aksaklık ihtimallerinin sizi durdurmasına imkan vermeyin hayalinizdeki işe bir an önce başlamak için ticari ünvanınızı hemen edinin.

2 – Sanal Ofis

Ev adresinizin ötesinde, prestijli bir adreste, sekreterya hizmeti de alabileceğiniz sanal ofisler ikinci aşamadır.

İşletmenizin özel ve bilinen bir bölgeye kaydedilmesini istediğinizde ve çok fazla masraf ve gider üstlenmek istemiyorsanız, bu kesinlikle sahip olduğunuz en iyi seçeneklerden biridir.

Bu avantajların yanı sıra, esnek bir şekilde çalışmanıza izin veren sanal ofisler uluslararası olarak da çalışabilmenizi salğayacak iyi bir yoldur. Sanal ofis hizmeti veren tüm servis sağlayıcılar genelde sekreterya hizmeti de verdiklerinden, işletmenize gelen telefon aramalarını sizin adınıza karşılayıp not almak veya size cep telefonunuzdan ulaşıp görüşmeyi aktarmak imkanına sahiptirler.

3 – Ortak Çalışma Alanları

Ortak çalışma alanları günümüzde giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Bir ortak çalışma alanı, bir fincan kahvenin tadını çıkarabileceğiniz, çok daha uzun süre dinlenebileceğiniz, gündüz veya gece çalışabileceğiniz iyi bir ortam sunmaktadırlar.

Buna ortak çalışma denir, çünkü çalışma alanınızı çoğu zaman işletme sahipleri ve çalışanları ile, aynı zamanda farklı geçmişlere ve şirketlere sahip diğer girişimlerle paylaşacaksınız.

Bu tür bir işin temel avantajlarından biri, sahip olduğunuz esneklik sayesinde istediğiniz zaman çalışma alanına gitmenizi mümkün kılar. Kullandığınız servis sağlayıcının farklı lokasyonlarda, farklı şehirlerde de bulunan ortak çalışma alanlarından faydalanabilir, iş veya tatil seyahatlerinizde bile network’ünüzü geliştirme imkanına sahip olabilirsiniz. Yeni insanlarla tanışmak, iş sahipleri dahil olmak üzere diğer uzmanların deneyimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için en iyi fırsatlardan biridir.

Bu tür ofisler genellikle çok rahat ve güzel dekore edilmiş olup müşterilerinizle bir kahve eşliğinde toplantılar yapmanızı da mümkün kılar.

4 – Kiralık Ofis Odaları

Gerçekten kendi fiziksel ofisinize sahip olmanız gerektiğine, evinizde olamayacağınıza karar vermeniz durumunda, veya ortak çalışma alanları da yeterli gelmediğinde, sahip olabileceğiniz en iyi seçeneklerden biri, çalışabileceğiniz, üretebileceğiniz veya işletebileceğiniz büyük bir alan veya birim kiralamaktır.

Kiralık ofis odaları aylık bazda fiyatlandırılıp aylık veya yıllık olarak ödenebilmektedir. Yıllık olarak ödeme seçeneği ile bir miktar indirim almanız da mümkündür. Kiralık ofis odaları sanal ofis ve/veya ortak çalışma alanı hizmeti veren yerlerden de temin edilebilmektedir. Böylece hem ortak çalışma alanlarının esnekliği ve rahatlığını kullanabilir hem de gerektiğinde kendi odanıza çekilip tek başınıza veya kendi ekibinizle yüksek konsantrasyon ile çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.

5 – Kiralık Ofis Katları veya Daireler

Kiralık komple bir ofis, kat veya daire tutmak aylık olarak mal sahibine kira ödenmesini gerektireceği gibi stopaj masrafı da oluşturacaktır. Bunun yanı sıra kendi ofisinizi, çalışacak personelinizi de düşünerek tam istediğini gibi kurma ve dekore etme şansına sahip olursunuz. Misafirler için özel bir bekleme odası, yöneticileriniz için şık çalışma masaları ve toplantılar için özel bir oda ayırmanız mümkün olabilir.

İşleriniz geliştikçe daha büyük ofislere geçmeniz gerekecektir, her büyüme kendi zorluk ve fırsatlarıyla birlikte ele alınmalıdır. Blog yazılarımızı takip ederek ofis mobilyası seçimi, ofislerde temizliğin önemi, ofis taşımanın incelikleri gibi konularda fikir sahibi olabilirsiniz.