Ofis Mobilyası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Faktör

Ofis mobilyalarını seçerken, göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey var. İşte hatırlamanız gereken en önemli 10 faktör:

1 – Bütçe

Bütçe, göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktördür. Kendinize ve çalışanlarınıza daha rahat bir çalışma ortamı yaratmayı amaçlarken cüzdanınızı da düşünmek zorunda olduğunuzu biliyoruz. Ucuz olan mobilyalar büyük olasılıkla size kısa süre içerisinde sorunlar çıkartacak ve verdiğiniz paranın karşılığı olmayacaklardır. Elbette pahalı mobilyalara yönelmek, her zaman kaliteli ürünlere ulaşılacağını da garanti etmez. Araştırmanızı yaparken satıcılara kalınıza gelen tüm soruları sorun, ihtiyacınızı dinleyip sizi doğru yönlendirmeye çalışan yerlerden alım yapmaya özen gösterin. Birkaç firma ile görüştüğünüzde kimin sizi doğru yönlendirip kimin ise sadece pahalı ürünleri size satmaya çalıştığını anlayabilirsiniz.

2 – Tasarım

Ofis mobilyaları tasarımından bahsettiğimiz zaman, sadece görsel güzellikten bahsetmek yeterli olmaz. Elbette şık ve etkileyici olması gereken ofis mobilyaları, mutlaka günlük çalışmalarınızda gereken fonksiyonları da yerine getirecek şekilde tasarlanmış olmalıdır.

3 – Dayanıklılık

Ofis mobilyaları ararken en önemli hususlardan biri, dayanıklı olanları seçmektir. Bazı ürünler çok şık görünseler bile uzun ömürlü veya dayanıklı olmayabilirler. Seçtiğiniz mobilyanın iskelet aksamı, dayanıklılık koşulları, ağırlık kapasitesi gibi konuları mutlaka satış danışmanına sorarak bilgi alın.

4 – Alan

Ofislerin çoğunda boş yer yoktur, çünkü daha geniş alan daha yüksek maliyettir. İşte bu nedenle, satın aldığınız mobilyalarla, kısıtlı alanınızı optimize edebileceğinizden emin olmanız gerekir. Ortak kullanılan fax, fotokopi makinası, tarayıcı gibi cihazların da optimum alan kaplaması için uygun mobilyalar seçin.

5 – Konfor

Bir insanın iyi çalışabilmesi ve üretken olabilmesi için rahat olması gerektiğine şüphe yok. Bu nedenle, çalışanlarınız için sandalye satın alırken bu faktörü unutmamak önemlidir.

6 – Görünüm

Ofis mobilyaları ararken işlevsel tasarım özelliklerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtmiştik. Seçimlerinizin aynı zamanda hoş bir görünüme sahip olduğundan emin olmanız gerekir.

7 – Hijyen

Düşünmeniz gereken şeylerden biri, yeni ofis mobilyalarınızı temizlemenin ne kadar kolay olacağı veya ne kadar maliyet oluşturacağıdır.

8 – Ağırlık

Bazı çalışma ortamlarında mobilyaların sıklıkla yer değiştirmesi gerekir, böyle bir ihtiyacınız varsa ağırlık sizin için önemli olacaktır. Beğendiğiniz ürünlerin daha hafif bir modelinin olup olmadığını veya ayakların tekerlekli hale dönüşme imkanının olup olmadığını değerlendirebilirsiniz.

9 – Güvenlik

Camdan veya ince plakalardan oluşan modeller güvenlik riskleri taşıyabilir, bu tarz ürünlerin şık ve ucuz olmasına aldanmayıp mutlaka güvenlik koşullarını sorgulayıp sağlam ve dayanıklı ürünler aldığınıza emin olun.

10 – Yangın riski

İşletmenizin tabi olduğu kuralları da dikkate alarak tüm yangın yönetmeliklerine ve yangın risklerine karşı uygun mobilyalar seçmeye dikkat edin.

Ofis mobilyası alımına gitmeden önce ve seçim yaparken öncelikle dikkat edilmesi gereken 10 konuya dikkatinizi çekmeye çalıştık, elbette işletmenizin ihtiyacı doğrultusunda dikkat edilmesi gereken daha fazla unsurlar olabilir.

Son olarak ilave bir ipucu daha; bazı durumlarda sadece sizin ofisinize özel ölçülerde üretilmesi gereken mobilyalara ihtiyacınız olabilir Bu sebeple size ofis içi yerleşim tasarımı ve özel ölçülerde üretim yapabilecek bir üretici gerekebilir. Görüştüğünüz yerlerden bu konuda nasıl destek alabileceğinizi öğrenin, düzgün bir tasarım ve özel ölçüde üretim yaptırmak maliyetli gibi görünse de ofis içi verimliliğinizi artırarak size uzun vadede önemli kazanç sağlayabilir.