Çocuklar İle Ev Ofis Ortamı İçin Öneriler

Önceden bir hazırlık yapmadan evden çalışmanız gerektiğinde – sizinle birlikte aynı zamanda çocuklarıınz da evde olacak ise – biraz doğaçlama yapmanız gerekecektir. İşte size evinizde ideal bir çalışma ortamı yaratmak için birkaç ipucu!

Oturma odanızı ofis olarak kullanın

Çocuklarınız olduğunda evden çalışmak gerçekten zor olabilir. Bir odanızı home office olarak düzenlemiş bile olsanız, eğer çocuklarınız da sizinle birlikte evdeyseler onlara da göz kulak olmanız gerekeceği için özel ofis odanıza çekilme imkanınız olmayabilir.
Küçük çocuklarınıza bakarken evde çalışmak için en iyi yaklaşım, ‘ev ofisinizi’ oturma odanızda oluşturmaktır. İşiniz için bir köşe, veya laptopunuzu alıp çalışabileceğiniz bir berjer ve sehpa belirleyin ve mutlaka bu seçime sadık kalın. Bu kararınız, beyninizi bu alanın iş için olduğuna programlayacaktır. Sadece Pazartesi günleri koltukta, Salı günleri mutfak masasında, diğer günler yatağın üzerinde çalışmayın; bunun yerine, normal ofisinizde yaptığınız gibi, her gün aynı yerde çalışmak için kendinizi disipline etmeye gayret gösterin.

Rutin programları ayarlayın

Çocuklar hakkında bir şey biliyorsak o da koyduğunuz yerde durmadıkları sürekli hareket halinde olup birşeyler istedikleridir. Çocuklarınız sizi sürekli evde gördüğü zaman, normal bir zamanda keyifle sizinle oynadığı gibi hep sizin ilginizi çekmek ve sizinle birlikte oyun oynamak isteyecektir.

Herkesin neden evde olduğunu çocuğunuzun yaşına göre uygun bir dil kullanarak kendisine anlatmalısınız, bunu yaparken çocuğunuzun sınıf veya oyun arkadaşlarının ebeveynleri ile görüşüp fikir alış-verişinde bulunabilirsiniz. Düzgün bir açıklama yapabilirseniz çocuğunuzun sizinle empati kurabilmesini sağlayabilirsiniz. Elbette çocuklar önce anlamış olup bir süre istediğiniz gibi davranıp daha sonra yine kontrolden çıkabilirler. Bu durumda da sabırlara kendilerine açıklama yapmayı sürdürebilirsiniz. Hem iş hem de aile yaşantınızın düzeninin bozulmaması için profesyonel yardım almaktan da çekinmeyin.

Ev içindeki iş ve işlemleri bir rutine koyarak, bu rutinleri büyük bir tahtaya veya kağıda çizerek görünür kılmak hem sizin için hem de çocuklarınız için takip edilebilir olacaktır.

“Rahatsız etmeyin” işaretleri kullanın

Ev içinde dolaşan çocuklar ve diğer aile fertlerinin, sizin o anda müsait olmadığınızı, bir görüşmede olduğunuzu anlayacakları bazı işaretler kullanın. Mesela büyükçe bir biblonun dikey veya yatay pozisyonda olması sizin o anda müsait olup olmadığınızı aile fertlerinize ifade edebilir. Bir küçük bayrak/flama, yanan bir ampul bile aynı uyarıyı gösterebilir. Bazen önemli bir telefon görüşmesine girmeden önce bunu evdeki herkesin duyduğuna emin olacak şekilde seslenerek bildirebilirsiniz.

Aile fertlerinize düzgün bir iletişimle işle meşgul olduğunuz durumları izah edeceğiniz gibi, içinde bulunduğunuz durumu çalışma arkadaşlarınız veya müşterilerinize de izah edebilirsiniz. Görüşmekte olduğunuz kişiler bebeğinizin uyuduğunu ve her an uyanması ihtimalinin olduğunu bilirlerse, bebeğiniz gerçekten uyandığında hem onlar hazırlıklı olmuş olurlar, hem de siz türlü açıklamalar yapmak zorunda kalmazsınız.