Ofis Mobilyası Seçimi, Çalışanların Üretkenliğini Nasıl Etkiler?

Ofis mobilyalarının, çalışanların üretkenliğini nasıl etkileyebileceğini açıklamaya çalışacağız. Elbette öncelikle çalışma sandalyelerinden söze başlamalıyız.

Rahatsız Bir Sandalye Problemlere Yol Açabilir

Sandalye tartışmasız en önemli ofis mobilyası parçasıdır. Satın aldığınız sandalyenin seçimi, çalışanların verimlilik seviyesini iyileştirebilir veya çok düşürebilir. Çalışanlar, ancak rahat olduklarında ellerinden gelenin en iyisini yapabilirler. Onlara iyi bir sandalye verememek sayısız şikayet ve sağlık sorununu tetikleyebilir.

  • Keskin sırt ağrıları
  • Omurga şekil bozuklukları
  • Farklı sağlık sorunları
  • Genel konsantrasyon eksikliği
  • Sık sık sandalyeden kalkma isteği
  • Bunlara bağlı zaman ve iş gücü kaybı

Bu sıkıntıların tamamı, çalışanlarınızın oturup günü üzerinde geçirdikleri sandalyelerini iyileştirerek çözüme kavuşturulabilir veya şikayetler en aza indirilebilir.

Profesyonellik Geliştirmek

Verimliliği artırmanın en etkili yollarından biri, ofisteki profesyonellik anlayışını güçlendirmektir. Herkes gerçek bir profesyonel gibi davrandığı sürece, verimlilik önemli ölçüde artacaktır. Ofis mobilyalarının seçimi genellikle çalışanlarınıza nasıl davranmalarını istediğinizi gösterir. Ofis mobilyaları yalnızca işlevsel amaçlara hizmet etmez. Mobilyalar ofisin atmosferini oluşturmaya yardımcı olur.

Dinlenme Odası Oluşturun

Modern bir ofis, zorlu işlerinin arasında çalışanların dinlenmeleri için alanlar barındırmalıdır. Neyse ki, bunu satın aldığınız bazı mobilyalarla başarabilirsiniz. Örneğin, satın alacağınız rahat birkaç okuma sandalyesi, çalışanların bir kahve molası alıp birkaç dergi karıştırması ve yenilenmiş, enerjilenmiş olarak çalışmaya geri dönmelerini sağlayacaktır, elbette kendi çalışma sandalyesi de çok rahat ve iyi bir ergonomik sandalye ise. İyi bir sandalye, kahve molalarını azaltacaktır, buna emin olabilirsiniz.

Ofis İçi Düzenliliği Teşvik Edin

İyi mobilya, ofis içi düzeni destekler ve ofiste herkesin iyi organize olmasına yardımcı olur. Düzensiz bir ofis ortamı üretkenlik için büyük bir engeldir. Her şeyin her yerde olduğu ve belirgin bir organizasyon eksikliğinin olduğu bir ofiste iyi çalışmak ve elinizden gelenin en iyisini yapmak imkansızdır. Düzenli, iyi organize olmuş bir ofis, yetkinliğin her zaman sergilenmesini sağlar. Ofisi yenileyerek ve yeniden düzenleyerek, tüm işleri zamanında tamamlama şansınızı artıracaksınız.

Rahatlık ve Samimiyeti Destekleyin

Ofisi mümkün olduğu kadar rahat kılacak ve samimi bir ortam yaratacak aksesuar, tablo ve aydınlatmalar ile destekleyin. Çalışanlarınızın kendi masalarına evlerinden bir obje veya bir aksesuar getirmelerini teşvik edin. Bu diğer çalışanların da ilgisini çekecek ve onlar da kendi hayatlarından bir parçayı ofislerine getirmek isteyeceklerdir. Bu davranışlar çalışanlarınız arasında samimi bir ortamın oluşmasına yol açarak mola sohbetleri için konuşulacak konuların bile çeşitlenmesini sağlayabilir. Böylece ofisinizde, sıcak bir aile ortamı oluşturmayı sağlamanız mümkün olabilir.

Bu yaklaşım, çalışmaya başlayan yeni personelinizin, çalışma arkadaşlarıyla kaynaşması için de faydalı olacaktır.

Marka Kimliğini Geliştirin

Kimlik güçlü bir araçtır. İyi bir şirketin marka kimliği olması gerekir. İyi mobilyalara yatırım yapan bir şirket, marka kimliğini geliştirir. Kimliği olan bir şirketin profesyonelliğini sergileme sorunu yoktur. Üstün mobilyalar, doğru kimliği ve izlenimi yaratmanızı sağlar. Ofiste hizmet vermeyi planladığınız müşterileri etkilemek için alacağınız kaliteli ofis mobilyaları aynı zamanda çalışanlarınızı da olumlu etkileyecek ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacaktır.